spring of death poster


SPRING OF DEATH

projekt: Marcin Liber / Paweł Dobrowolski / Krzysztof Skonieczny

performują: Elżbieta Piwek / Anna Sroka / Stanisław Brudny / Janusz Stolarski / Wojtek Zieliński oraz Roma Gąsiorowska

dźwięki na żywo: Government Flu

Spring of Death to udramatyzowany kolaż tekstu, dźwięków i obrazu, którego bohaterami są ludzie gotowi na śmierć. Scenariusz czytania performatywnego powstał na podstawie książek Janusza Świtaja i Pernilli Stalfelt oraz reportażu Angeliki Kuźniak i Anny Bedyńskiej.

O Januszu Świtaju zrobiło się głośno, gdy w 2007 roku uderzając w klawiaturę komputera ołówkiem trzymanym w ustach, napisał list do prezydenta z prośbą o zaprzestanie uporczywej terapii. Poprosił o prawo do decydowania o swoim życiu i swojej śmierci – domagał się odłączenia od respiratora, gdy opiekującym się nim rodzicom zabraknie sił. Za jego sprawą na nowo rozgorzała zażarta dyskusja o eutanazji, a Świtaj stał się symbolem człowieka gotowego na śmierć. Mała książka o śmierci Stalfelt to podręcznik sztuki umierania adresowany do dzieci, zaś reportaż Kuźniak i Bedyńskiej to portret ludzi planujących własny pogrzeb.

Od piętnastu lat mam niespełna osiemnaście lat i nie mogę się ruszyć dalej. Gdybym w ten cholerny wtorek nie wstał z łóżka i został w nim na resztę życia, wyszłoby na to samo. Janusz Świtaj

Czytanie performatywne to zdarzenie interdyscyplinarne – kompilacja tekstu, aktorskiej improwizacji, muzyki i obrazu, której elementy przenikają się polifonicznie i synchronicznie dopełniają, wywołując u widza synestetyczne wrażenia.

premiera : 09/03/2009 : Teatr Studio w Warszawie (mała scena)